Επίσημο: Αποχωρεί από το MotoGP ο Lorenzo

Ο Jorge Lorenzo, σε συνέντευξη Τύπου στο πλαίσιο του GP Ισπανίας στη Βαλένθια, ανακοίνωσε πως θα αποσυρθεί από το MotoGP και την ενεργό δράση, βάζοντας τέλος σε μια άκρως πετυχημένη καριέρα.

Ο Lorenzo, 3-φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο MotoGP, διανύει τη χειρότερη του σεζόν στους αγώνες, έχοντας μια σειρά από πολύ σοβαρούς τραυματισμούς που τον έχουν αφήσει πίσω. Τα αποτελέσματά του είναι κάτι χειρότερο από απογοητευτικά, καθώς δεν έχει βολευτεί καθόλου με τη μοτοσυκλέτα του, ενώ δεν μπόρεσε ποτέ να βρει τη χημεία με την ομάδα του.

Τώρα στα 32 του χρόνια, ο Ισπανός πήρε τη πιο δύσκολη απόφαση της καριέρας του και μετά το τέλος της σεζόν αυτό το τριήμερο, θα κρεμάσει το κράνος του.

Ο Lorenzo κατέκτησε 3 πρωταθλήματα με τη Yamaha στη μεγάλη κατηγορία και συνολικά 5 στη καριέρα του, ενώ στο MotoGP πήρε 47 νίκες, 43 pole position, ανέβηκε στο βάθρο 114 φορές και έκανε 30 φορές τον ταχύτερο γύρο.