WEC 4H Silverstone: H Toyota στη κορυφή μετά τις ελεύθερες δοκιμές

Η Toyota ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε και ολοκλήρωσε τη πρώτη ημέρα της 8ης σεζόν στη κορυφή της κατάταξης, με τη Ferrari ταχύτερη στη GTE.

O Kamui Kobayashi στο FP2 με το #7 TS050 Hybrid σημείωσε τον ταχύτερο γύρο της ημέρας και ήταν μακράν ο ταχύτερος, βελτιώνοντας μάλιστα κατά δύο ολόκληρα δευτερόλεπτα σε σχέση με το FP1. O χρόνος αυτός ήταν 0.1s πιο αργός από το απόλυτο ρεκόρ πίστας που σημειώθηκε το 2018. Το #8 Toyota έμεινε στη 2η θέση όντας 0.826s μακριά, με τα ιαπωνικά αγωνιστικά να δείχνουν πολύ δυνατά για τη συνέχεια, όμως δεν αποκλείεται να έχουμε εκπλήξεις στις κατατακτήριες. Στη 3η θέση έχουμε το #1 Rebellion, το οποίο ήταν 1.029 μακριά από τη κορυφή, με τι #3 της ομάδας να ακολουθεί στη 4η θέση. Μπορεί η διαφορά να φαίνεται μεγάλη, όμως ήδη από το FP2 η Rebellion είναι 1.4s ταχύτερη από τη προηγούμενη χρονιά στις κατατακτήριες, πράγμα εντυπωσιακό.

Τα δύο αγωνιστικά της Ginetta ακολούθησαν στις θέσεις 5 και 6, με τα δύο αγωνιστικά της βρετανικής ομάδας να είναι στη κορυφή της κατάταξης με τις τελικές ταχύτητες. Το #5 ήταν ταχύτερο, με τη διαφορά από τα Toyota να είναι στα 2.7s, όμως αναμένεται να δούμε βελτίωση στην απόδοση το Σάββατο.

Στην LMP2, η United Autosports ήταν η ταχύτερη ομάδα της ημέρας, με τον Paul di Resta στο #22 Oreca να γράφει νέο ρεκόρ πίστας στη κατηγορία στο 1:43.059. Στην 2η θέση είδαμε τη High Class Racing, ενώ τη πρώτη 3άδα έκλεισε η Racing Team Netherlands μην επιτρέποντας στις ομάδες που ήρθαν από το ELMS να κάνουν το 1-2-3.

Όλα τα αγωνιστικά της κατηγορίας είχαν διαφορά μεταξύ τους 1.8s.

Στην GTE-Pro, η Ferrari πήρε τη 1η θέση της ημέρας, με τη #51 488 GTE Evo να έχει τον ταχύτερο χρόνο της ημέρας στο 1:55.501. Στην 2η θέση ήρθε η #91 Porsche και τη πρώτη 3άδα έκλεισε η #71 Ferrari.

Στην 4η θέση είχαμε την #92 Porsche με τις δύο Aston Martin να είναι στις θέσεις 5 και 6, όμως η διαφορά της #95 Vantage από τη κορυφή να είναι μόλις 0.4s.

Στην GTE-Am, η Aston Martin Vantage #98 είχε τον ταχύτερο χρόνο, με την #90 Vantage της TF Sport να κάνουν το 1-2 για τους Βρετανούς. Στη 3η θέση είδαμε την #83 Ferrari που έμεινε 0.6s μακριά από τη κορυφή της κατηγορίας.

Αποτελέσματα: Day 1